Back 

Mästerskapshelgen 2019 Åkeshov, Stockholm, 2019-05-31 - 2019-06-02

Alla   MAG Mångkamp   MAG Finaler   Lag  

RM – Ettan Final

Fristående

Namn Poäng
1 13  Stellan Edfeldt, GF Brommagymnasterna
13,233
Q
2 3  Gustav Nilsson, Gymnastikklubben Motus-Salto
12,566
Q
3 19  Ingmar Nordell, Göteborgs Turnförening
12,533
Q
4 12  Ted Bäckström, GF Brommagymnasterna
0
q
4 20  Gusten Hyll, Halmstad Frigymnaster
0
q

Bygelhäst

Namn Poäng
1 11  Simon Olsen, GF Brommagymnasterna
12,916
Q
2 12  Ted Bäckström, GF Brommagymnasterna
11,449
Q
3 3  Gustav Nilsson, Gymnastikklubben Motus-Salto
10,666
Q
4 4  Oskar Il-Sung Melander, Gymnastikklubben Motus-Salto
0
q
4 1  Aladin Al-Naib, Gymnastikklubben Motus-Salto
0
q
4 19  Ingmar Nordell, Göteborgs Turnförening
0
q

Ringar

Namn Poäng
1 13  Stellan Edfeldt, GF Brommagymnasterna
13,100
Q
2 1  Aladin Al-Naib, Gymnastikklubben Motus-Salto
13,000
Q
3 4  Oskar Il-Sung Melander, Gymnastikklubben Motus-Salto
12,933
Q
4 20  Gusten Hyll, Halmstad Frigymnaster
0
q
4 12  Ted Bäckström, GF Brommagymnasterna
0
q

Hopp

Namn Poäng
1 20  Gusten Hyll, Halmstad Frigymnaster
13,566
Q
2 19  Ingmar Nordell, Göteborgs Turnförening
13,333
Q
3 21  Filip Vinberg, Halmstad Frigymnaster
13,299
Q
4 24  Karl Holm, Halmstad Frigymnaster
0
q
4 4  Oskar Il-Sung Melander, Gymnastikklubben Motus-Salto
0
q

Barr

Namn Poäng
1 4  Oskar Il-Sung Melander, Gymnastikklubben Motus-Salto
13,400
Q
2 13  Stellan Edfeldt, GF Brommagymnasterna
13,166
Q
3 53  Sander Hilgrif, KFUM Gymnastikavdelningar
12,933
Q
4 1  Aladin Al-Naib, Gymnastikklubben Motus-Salto
0
q
4 20  Gusten Hyll, Halmstad Frigymnaster
0
q

Räck

Namn Poäng
1 20  Gusten Hyll, Halmstad Frigymnaster
12,833
Q
2 11  Simon Olsen, GF Brommagymnasterna
12,666
Q
3 12  Ted Bäckström, GF Brommagymnasterna
12,633
Q
4 4  Oskar Il-Sung Melander, Gymnastikklubben Motus-Salto
12,300
Q
5 13  Stellan Edfeldt, GF Brommagymnasterna
0
q
5 3  Gustav Nilsson, Gymnastikklubben Motus-Salto
0
q

RM – Tvåan Final

Fristående

Namn Poäng
1 95  David Brännfors, GF Brommagymnasterna
13,066
Q
2 105  Bernard Blomdahl, Göteborgs Turnförening
12,566
Q
3 102  Sebastian Ramsnaes Jinnah, Gymnastikklubben Motus-Salto
11,866
Q
4 96  Giorgiy Chincharauli, GF Brommagymnasterna
0
q
4 104  Oliver Lund Stenman, Göteborgs Turnförening
0
q

Bygelhäst

Namn Poäng
1 100  Franke Rylen, Gymnastikklubben Motus-Salto
12,649
Q
2 102  Sebastian Ramsnaes Jinnah, Gymnastikklubben Motus-Salto
12,449
Q
3 95  David Brännfors, GF Brommagymnasterna
12,183
Q
4 93  Vladislav Radnaev, GF Brommagymnasterna
0
q
4 81  Ali Aghazade, Halmstad Frigymnaster
0
q

Ringar

Namn Poäng
1 95  David Brännfors, GF Brommagymnasterna
12,933
Q
2 94  Alexander Benyammine, GF Brommagymnasterna
12,900
Q
3 102  Sebastian Ramsnaes Jinnah, Gymnastikklubben Motus-Salto
12,866
Q
4 93  Vladislav Radnaev, GF Brommagymnasterna
0
q
4 100  Franke Rylen, Gymnastikklubben Motus-Salto
0
q

Hopp

Namn Poäng
1 105  Bernard Blomdahl, Göteborgs Turnförening
14,516
Q
2 80  Wille Larsson, Halmstad Frigymnaster
14,266
Q
2 79  Alfons Eliasson, Halmstad Frigymnaster
14,266
Q
4 81  Ali Aghazade, Halmstad Frigymnaster
0
q
4 93  Vladislav Radnaev, GF Brommagymnasterna
0
q

Barr

Namn Poäng
1 94  Alexander Benyammine, GF Brommagymnasterna
13,333
Q
2 93  Vladislav Radnaev, GF Brommagymnasterna
13,266
Q
3 95  David Brännfors, GF Brommagymnasterna
13,233
Q
4 102  Sebastian Ramsnaes Jinnah, Gymnastikklubben Motus-Salto
12,566
Q
5 81  Ali Aghazade, Halmstad Frigymnaster
0
q
5 101  Philippos Massadakis, Gymnastikklubben Motus-Salto
0
q

Räck

Namn Poäng
1 105  Bernard Blomdahl, Göteborgs Turnförening
13,266
Q
2 93  Vladislav Radnaev, GF Brommagymnasterna
12,800
Q
2 95  David Brännfors, GF Brommagymnasterna
12,800
Q
4 94  Alexander Benyammine, GF Brommagymnasterna
0
q
4 99  Elias Wennberg, Uppsala Gymnastikförening
0
q

RM – Trean Final

Fristående

Namn Poäng
1 62  Birger Thor, Hammarbygymnasterna
11,933
Q
2 68  Abdul Rahman Mohammed, Gymnastikklubben Motus-Salto
11,500
Q
3 67  Edvin Rylen, Gymnastikklubben Motus-Salto
10,866
Q
4 59  Hugo Woxblom, Hammarbygymnasterna
0
q
4 76  Jesper Solgård, Hindås Gymnastikförening
0
q

Bygelhäst

Namn Poäng
1 61  Oliver Lewandowski, Hammarbygymnasterna
12,916
Q
2 67  Edvin Rylen, Gymnastikklubben Motus-Salto
12,766
Q
3 68  Abdul Rahman Mohammed, Gymnastikklubben Motus-Salto
12,549
Q
4 66  Joar Adolfsson, GF Brommagymnasterna
0
q
4 62  Birger Thor, Hammarbygymnasterna
0
q

Ringar

Namn Poäng
1 66  Joar Adolfsson, GF Brommagymnasterna
12,366
Q
2 76  Jesper Solgård, Hindås Gymnastikförening
12,133
Q
3 71  Olof Antti, Lulegymnasterna
11,766
Q
4 74  Simon Rotim, Uppsala Gymnastikförening
0
q
4 67  Edvin Rylen, Gymnastikklubben Motus-Salto
0
q

Hopp

Namn Poäng
1 62  Birger Thor, Hammarbygymnasterna
12,183
Q
2 64  Charlie Björsson, Alingsås IF Gymnastikförening
11,833
Q
3 67  Edvin Rylen, Gymnastikklubben Motus-Salto
11,366
Q
4 76  Jesper Solgård, Hindås Gymnastikförening
0
q
4 74  Simon Rotim, Uppsala Gymnastikförening
0
q

Barr

Namn Poäng
1 68  Abdul Rahman Mohammed, Gymnastikklubben Motus-Salto
13,033
Q
2 66  Joar Adolfsson, GF Brommagymnasterna
12,766
Q
3 61  Oliver Lewandowski, Hammarbygymnasterna
12,466
Q
4 76  Jesper Solgård, Hindås Gymnastikförening
0
q
4 67  Edvin Rylen, Gymnastikklubben Motus-Salto
0
q

Räck

Namn Poäng
1 71  Olof Antti, Lulegymnasterna
12,900
Q
2 68  Abdul Rahman Mohammed, Gymnastikklubben Motus-Salto
12,366
Q
3 62  Birger Thor, Hammarbygymnasterna
12,266
Q
4 67  Edvin Rylen, Gymnastikklubben Motus-Salto
0
q
4 74  Simon Rotim, Uppsala Gymnastikförening
0
q

Masters

Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck
Namn Total
1 119  Daniel Svensson, Götaland 31,900
2 114  Daniel Sundell, Svealand 30,850
3 115  Magnus Göransson, Svealand 30,350
4 118  Jonas Sandefeldt, Svealand 30,250
5 116  Isaac Giertta, Svealand 28,300
6 155  Eddie Olsson, Götaland 27,750
7 117  Jonas Ullman, Svealand 24,500

Lag SM

Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck
Namn Total
1 130  Karl Idesjö, Hammarbygymnasterna 78,730
2 131  Vitalijs Kardasovs, Hammarbygymnasterna 75,198
3 129  Kim Wanström, Hammarbygymnasterna 74,766
4 135  William Sundell, Hammarbygymnasterna 71,199
5 133  Filip Kull, Hammarbygymnasterna 68,532
6 145  Jacob Söderqvist, KFUM Gymnastikavdelningar 64,333
7 134  Adam Björs, Hammarbygymnasterna 64,199
8 149  Emil Espling, Lulegymnasterna 63,798
9 132  Mattias Larsson, Hammarbygymnasterna 62,566
10 150  Nicolai Tretten, Lulegymnasterna 60,497
11 141  Leo Blumenberg, KFUM Gymnastikavdelningar 55,132
12 124  Jonathan Smith, GF Väst 54,998
13 121  Markus Göransson, GF Väst 50,932
14 137  Peter Eriksson, Hammarbygymnasterna 47,199
15 152  Olof Antti, Lulegymnasterna 43,732
16 112  Lukas Norin, Hammarbygymnasterna 43,365
17 122  Adam Benjaminsson, GF Väst 38,065
18 146  Calle Holm, KFUM Gymnastikavdelningar 37,766
19 144  Patrik Löwenborg, KFUM Gymnastikavdelningar 33,100
20 147  Simon Eriksson, KFUM Gymnastikavdelningar 23,833
21 125  Gabriel Lindeby, GF Väst 23,533
22 143  Alexander Ramm, KFUM Gymnastikavdelningar 23,532
23 138  Tigran Katchatryan, Hammarbygymnasterna 21,599
24 148  Lucas Johnson, KFUM Gymnastikavdelningar 21,566
25 151  Johan Rosendahl, Lulegymnasterna 20,699
26 142  Hektor Klingberg, KFUM Gymnastikavdelningar 20,399
27 123  Cristopher Juhlin, GF Väst 19,333
28 139  Linus Lykvist, Hammarbygymnasterna 11,666
29 140  David Grigoryan, Hammarbygymnasterna 11,600
30 136  Lukas Houser, Hammarbygymnasterna 10,100

RM – Ettan

Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck
Namn Total
1 12  Ted Bäckström, GF Brommagymnasterna 76,831
2 13  Stellan Edfeldt, GF Brommagymnasterna 76,782
3 20  Gusten Hyll, Halmstad Frigymnaster 76,398
4 4  Oskar Il-Sung Melander, Gymnastikklubben Motus-Salto 76,314
5 11  Simon Olsen, GF Brommagymnasterna 75,998
6 3  Gustav Nilsson, Gymnastikklubben Motus-Salto 75,798
7 19  Ingmar Nordell, Göteborgs Turnförening 74,782
8 1  Aladin Al-Naib, Gymnastikklubben Motus-Salto 74,731
9 53  Sander Hilgrif, KFUM Gymnastikavdelningar 73,231
10 2  Theo Altarac, Gymnastikklubben Motus-Salto 72,865
10 29  Liam Nordlund, Hindås Gymnastikförening 72,865
12 16  Raphael Lundin, Göteborgs Turnförening 72,131
13 24  Karl Holm, Halmstad Frigymnaster 71,865
14 5  Calle Ryde, Gymnastikklubben Motus-Salto 71,681
15 7  Oscar Lundberg, Gymnastikklubben Motus-Salto 71,015
16 21  Filip Vinberg, Halmstad Frigymnaster 70,798
17 23  Olle Bengtsson, Halmstad Frigymnaster 70,681
18 43  Elliot Österberg, Hammarbygymnasterna 70,482
19 8  Sandro Ladelfa, Gymnastikklubben Motus-Salto 70,165
20 25  Jack Stenbäck, Halmstad Frigymnaster 68,815
21 32  Melker Getzman, AGF Örebro 68,614
22 33  Elton Nilsson, AGF Örebro 68,282
23 41  Edvard Göransson, Hammarbygymnasterna 67,515
24 42  Edvard Ljung, Hammarbygymnasterna 67,297
25 54  Vidar Sundström, Lulegymnasterna 67,116
26 47  Tim Mansikkasalo, Hammarbygymnasterna 66,814
27 46  Oliver Österberg, Hammarbygymnasterna 66,781
28 14  Sebastian Lund Stenman, Göteborgs Turnförening 66,680
29 18  Frans Magnusson, Göteborgs Turnförening 66,615
30 15  Lukas Klaassen, Göteborgs Turnförening 66,415
31 22  Gustav Rask, Halmstad Frigymnaster 64,982
32 51  Edward Klint, KFUM Gymnastikavdelningar 64,914
33 44  Juan Norena Aguilar, Hammarbygymnasterna 64,798
34 50  Nils Götell, KFUM Gymnastikavdelningar 63,864
35 55  Edgar Eriksson, Lulegymnasterna 63,131
36 56  Johannes Törnkvist, Lulegymnasterna 62,932
37 17  Erik Lindenberg, Göteborgs Turnförening 62,697
38 52  Richard Norrholm, KFUM Gymnastikavdelningar 61,198
39 153  Charlie Siegner, KFUM Gymnastikavdelningar 60,564
40 154  Jacob de Jonge, KFUM Gymnastikavdelningar 59,864
41 40  Dylan Vasa Arokiasamy, Hammarbygymnasterna 59,231

RM – Tvåan

Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck
Namn Total
1 95  David Brännfors, GF Brommagymnasterna 77,548
2 93  Vladislav Radnaev, GF Brommagymnasterna 75,215
3 102  Sebastian Ramsnaes Jinnah, Gymnastikklubben Motus-Salto 75,014
4 94  Alexander Benyammine, GF Brommagymnasterna 74,631
5 105  Bernard Blomdahl, Göteborgs Turnförening 73,648
6 100  Franke Rylen, Gymnastikklubben Motus-Salto 73,232
7 81  Ali Aghazade, Halmstad Frigymnaster 71,847
8 99  Elias Wennberg, Uppsala Gymnastikförening 71,214
9 96  Giorgiy Chincharauli, GF Brommagymnasterna 70,948
10 101  Philippos Massadakis, Gymnastikklubben Motus-Salto 70,581
11 79  Alfons Eliasson, Halmstad Frigymnaster 70,315
12 107  Hugo Houshangi, Göteborgs Turnförening 70,182
13 98  Kaspar Ericsson, Sundsvallsgymnasterna Jaktfalken GK 69,198
14 104  Oliver Lund Stenman, Göteborgs Turnförening 68,681
15 80  Wille Larsson, Halmstad Frigymnaster 68,315
16 86  Erik Stråle, KFUM Gymnastikavdelningar 65,665
17 82  Alexander Bogfors, Hindås Gymnastikförening 65,165
18 106  William Linden, Göteborgs Turnförening 63,565
19 84  Alvar Engström, KFUM Gymnastikavdelningar 63,031
20 87  Douglas Nyberg, Lulegymnasterna 59,099
21 83  Valter Sjolid, Hindås Gymnastikförening 58,916
22 28  Eskil Abrahamsson, Halmstad Frigymnaster 57,881
23 89  Linus Wilhelmsson, Lulegymnasterna 57,749
24 88  Kasper Radkvist, Lulegymnasterna 56,964
25 103  Elias Samuelsson Sandgren, Göteborgs Turnförening 52,648

RM – Trean

Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck
Namn Total
1 67  Edvin Rylen, Gymnastikklubben Motus-Salto 71,199
2 62  Birger Thor, Hammarbygymnasterna 70,931
3 68  Abdul Rahman Mohammed, Gymnastikklubben Motus-Salto 70,632
4 76  Jesper Solgård, Hindås Gymnastikförening 70,231
5 61  Oliver Lewandowski, Hammarbygymnasterna 69,132
6 66  Joar Adolfsson, GF Brommagymnasterna 68,832
7 71  Olof Antti, Lulegymnasterna 68,232
8 59  Hugo Woxblom, Hammarbygymnasterna 67,032
9 63  Lex Luiro, Alingsås IF Gymnastikförening 66,248
10 64  Charlie Björsson, Alingsås IF Gymnastikförening 65,281
11 72  Rasmus Larsson, Lulegymnasterna 62,065
12 69  Ismayil Rustamli, Göteborgs Turnförening 61,831
13 65  Simon Franke, Alingsås IF Gymnastikförening 58,599
14 75  Nils Bengtsson, Halmstad Frigymnaster 38,982
15 74  Simon Rotim, Uppsala Gymnastikförening 34,316
16 70  Milian Erikssson Andiarena, KFUM Gymnastikavdelningar 30,232
17 73  Axel Eriksson, Lulegymnasterna 29,266
18 60  Carl Bergmark, Hammarbygymnasterna 0

Sverige Pokalen – Ettan

Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck
Namn Total
1 92  Jens Graner, AGF Örebro 75,780
2 78  Alexander Sääf Mengreli, Halmstad Frigymnaster 70,482
3 48  Melker Forsberg, Hammarbygymnasterna 68,864
4 49  Nils Bergmark, Hammarbygymnasterna 67,881
5 10  Vincent Yokoishi-Eriksson, Hammarbygymnasterna 67,315
6 35  Elis Calais, AGF Örebro 66,948
7 34  Albin Getzman, AGF Örebro 65,614
8 36  Wilhelm Nilsson, AGF Örebro 65,331
9 57  Ossian Wifréus, KFUM Gymnastikavdelningar 62,748
10 58  Edvin Lundgvist, Lulegymnasterna 61,865
11 9  Emanuel Rosengren, Hammarbygymnasterna 59,248

Sverige Pokalen – Tvåan

Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck
Namn Total
1 91  Love Lykvist, Hammarbygymnasterna 65,265
2 90  Alberto Brandt, KFUM Gymnastikavdelningar 54,398
3 85  Ivann Voronin, KFUM Gymnastikavdelningar 33,282

Sverige Pokalen – Öppet program

Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck
Namn Total
1 113  Leo Morais Ohlsson, Göteborgs Turnförening 49,450

Ungdomscupen (12-14år)

Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck
Namn Total
1 110  Viggo Altarac, Gymnastikklubben Motus-Salto 66,475
2 109  David R. Knezevic, Göteborgs Turnförening 65,125
3 111  Theo Holmgren, Gymnastikklubben Motus-Salto 63,350
4 112  Lukas Norin, Hammarbygymnasterna 61,450
5 108  Markus Göransson, Alingsås IF Gymnastikförening 55,350

Lag Masters

Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck
Namn Total
1 Svealand
82,050
 Götaland
0

Lag-SM

Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck
Namn Total
1 Hammarbygymnasterna
152,628
2 Hammarbygymnasterna 3
149,764
3 Hammarbygymnasterna 2
143,865
4 KFUM Gymnastikavdelningar 2
132,163
5 GF Väst
130,663
6 Lulegymnasterna
129,228
7 KFUM Gymnastikavdelningar
122,665

Lag RM

Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck
Namn Total
1 GF Brommagymnasterna
38
2 Gymnastikklubben Motus-Salto
33
3 Hammarbygymnasterna
18
4 Halmstad Frigymnaster
12
5 Göteborgs Turnförening
10
6 Hindås Gymnastikförening
8
7 Lulegymnasterna
4
8 Alingsås IF Gymnastikförening
3
8 Uppsala Gymnastikförening
3
10 KFUM Gymnastikavdelningar
2

Last Update: 2019-07-23 16:53:41